27 listopad 2006

Andrzejki

Andrzejki, czyli najbardziej magiczna noc roku... Związek Św. Andrzeja-apostoła z wróżbami dziewczęcymi nie jest do końca jasny, choć przypisano mu opiekę nad cnotliwymi i pobożnymi pannami na wydaniu. Może jednak decydujące znaczenie miała data wróżebnego wieczorku, data przełomu? Dzień Św. Andrzeja kończy bowiem rok kościelny i obrzędowy, rozpoczynając adwent. W wigilię Św. Andrzeja panny dawały upust swojej pomysłowości w odczytywaniu przyszłości z różnych znaków. Podobnie jak chłopcy, losowały włożone pod poduszkę karteczki z imionami. Sny również były prorocze, tym bardziej, że dziewczyny szły spać po całym dniu poszczenia i gorących modlitw do Św. Andrzeja, aby przyśnił się wymarzony kawaler przeznaczony na męża- piękny, dobry, mądry, bogaty... By uchronić się w te noc przed sennymi koszmarami, połykały trzy ząbki czosnku.
       27.11.2006 w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Młodsze klasy wróżyły sobie 24 listopada, natomiast młodzież na pewno nie zrezygnuje z indywidualnej zabawy w domu. Dyskoteki andrzejkowe są najbardziej lubiane i popularne wśród wszystkich zabaw organizacyjnych w szkołach. Na naszej imprezie o muzę zadbali DJ-e: Czarek, Radek i Bartek. Zmiksowane kawałki rozkręciły atmosferę, a dedykacje zrobiły prawdziwą furorę! Nauczyciele tez dali się wciągnąć w wir zabawy... Impreza była odjazdowa i wszystkim się podobało. Mamy nadzieję, że na następnej dyskotece będzie o wiele więcej uczniów naszej szkoły.

Katarzyna Bujniuk

A tak wyglądały Andrzejki w świetlicy