Nasza szkoła
Strona główna
Aktualności
Ogłoszenia, informacje
Akty prawne
Życie szkoły
Społeczność szkoły
Osiągnięcia
Kronika szkolna
Świetlica szkolna
Zajęcia pozalekcyjne
Muzeum regionalne
Przetargi


Prezentacje, opracowania, filmy - zobacz  


Urząd Gminy w Orli  

Aktualności

500 lat Orli

   Cykl imprez zorganizowanych przez Wójta Gminy Orla, Gminny Ośrodek Kultury w Orli i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Orlańskiej upamiętnił jubileusz 500-lecia powstania tej miejscowości.

2 września na placu przed synagogą odbył się Festyn Kultury Białoruskiej „Orlańskie Spotkania”.

22 września w synagodze została otwarta wystawa „Z synagogą w tle”, poświęcona historii Żydów w Orli.

23 września w Zespole Szkół w Orli odbyło się seminarium naukowe na temat „500 lat Orli – współistnienie kultur”.

Otwarcia dokonał Pan Dariusz Jan Horodecki Dyrektor Zespołu Szkół w Orli.

Wójt Gminy Orla powitał serdecznie przybyłych gości, wszystkich mieszkańców gminy oraz przedstawicieli firm, którzy wsparli finansowo organizację obchodów jubileuszu 500-lecia Orli.

Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski w imieniu Św. Soboru Biskupów Św.Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego za pracę dla dobra Cerkwi dokonał wręczenia orderów Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny. Ordery otrzymali:

            * Ks. Aleksander Tokarewski - Proboszcz Parafii Prawosławnej w Orli
            * Ks. Anatol Tokajuk - Wikariusz Parafii Prawosławnej w Orli
            * psalmista Dymitr Martynowicz
            * Piotr Selwesiuk Wójt Gminy Orla

            O pierwszych założycielach Orli, jej historii oraz o dziejach parafii prawosławnej i o prowadzonych w gminie badaniach archeologicznych - rozmawiali historycy na konferencji poświęconej pięćsetleciu Orli. Konferencję poprowadził prof. dh hab. Antoni Mironowicz z Uniwersytetu w Białymstoku. Wzięli w niej udział naukowcy z Bielska Podlaskiego, Brańska, Ryboł i Torunia. Wystąpił Pan Zbigniew Romaniuk z prezentacją pt.: "Żydzi w Orli"; następnie z referatem "Z historii Orli" zapoznała w imieniu Pana Doroteusza Fionika - Pani Anna Fionik"; z prelekcją dotyczącą dziejów Parafii Prawosławnej w Orli w imieniu Ks. mitr. dr Grzegorza Sosny wystąpiła Pani Antonina Sosna.

Referat poświęcony pierwszym założycielom Orli dotyczył postaci Bogusza Bohowitynowicza, bojara ruskiego, który po Jaśku Iwanowiczu, pierwszym właścicielu Orli przyczynił się do jej rozwoju.

- Wiadomo jest, że założycielem dóbr orlańskich był Jaśko Iwanowicz - mówi prof. Mironowicz.- Jednak rozwój osady, a potem miasta nastąpił wtedy, gdy trafiła ona do Bogusza Bohowitynowicza. Był on synen bojara wołyńskiego. Król Zygmunt Stary darował w 1506 roku na Wołyniu nowe majątki, po czym za panowania tegoż Zygmunta Starego Bohusz Bohowitynowicz stał się jednym z bardziej wpływowych możnowładców w państwie.

Nie tylko dzięki dokumentom i przekazom historycznym możemy poznać historię Orli. na terenie gminy: był prowadzony szereg badań wykopaliskowych, znajdują się tu stanowiska archeologiczne z okresu wpływów rzymskich.

Wystąpienia prelegentów zakończył referat dr Joanny Wawrzeniuk "Stan i potrzeba badań archeologicznych w gminie Orla". Wszystkich zebranych ze swoją twórczością zapoznał białoruski poeta Wiktor Szwed. Seminarium naukowe "500 lat Orli - współistnienie kultur" zakończył występ młodzieżowego zespołu działającego przy Parafii Prawosławnej w Orli.

            Na zakończenie Wójt Gminy Orla podziękował wszystkim za udział w obchodach 500 jubileuszu powstania miejscowości Orla.

 

O oprawę artystyczną seminarium zadbali nauczyciele i uczniowie szkoły – m.in. wystąpił chór młodzieżowy pod kierunkiem Dymitra Martynowicza; scenografię wykonała nauczycielka Ala Zinkiewicz.

W Zespole Szkół w Orli można było obejrzeć interesującą wystawę p.t. „Skrawki naszej historii”. Zgromadzono na niej stare dokumenty, świadectwa szkolne i fotografie z następujących dziedzin życia: rozwój szkolnictwa w gminie, działalność Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, dawni mieszkańcy Orli, Żydzi w Orli, dawne banknoty, kaflarnia, ośrodek zdrowia, poczta.

 

opracowali:Iza Mironczuk i Bartosz Horodecki, ucz.  kl. II gimn.