Urząd Gminy Orlai

Kartka z kalendarza - Andrzejki

Związek św. Andrzeja – apostoła z wróżbami dziewczęcymi nie jest do końca jasny, choć przypisano mu opiekę nad cnotliwymi i pobożnymi pannami na wydaniu. Może jednak decydujące znaczenie miała data wróżebnego wieczoru, data przełomu? Dzień św. Andrzeja kończy bowiem rok kościelny i obrzędowy, rozpoczynając adwent.

W wigilię św. Andrzeja panny dawały upust swojej pomysłowości w odczytywaniu przyszłości z różnych znaków. Podobnie jak chłopcy, losowały włożone pod poduszkę karteczki z imionami. Sny również były prorocze, tym bardziej, że dziewczęta szły spać po całym dniu poszczenia i gorących modlitw do św. Andrzeja, aby przyśnił się wymarzony kawaler przeznaczony na męża – piękny, dobry, mądry, bogaty... By uchronić się w tę noc przed sennymi koszmarami, połykały trzy ząbki czosnku.

Dzisiaj nie stosujemy już tak „drastycznych” metod, ale wróżby andrzejkowe są nadal bardzo popularne i lubiane.

W naszej szkole podtrzymywana jest tradycja dotycząca wróżb andrzejkowych i przybiera ona formę zabawową. Finałem zabawy jest dyskoteka. Odbywa się ona oddzielnie dla młodszych i starszych grup wiekowych. Klasy IV – VI szkoły podstawowej i  gimnazjum tańczyły w piątek  23 listopada, natomiast maluchy – w poniedziałek, 26 listopada.

Dyskoteka dla przedszkolaków i uczniów klas I  - III poprzedzona była wróżbami, które odbywały się w klasach . W tym roku wróżby andrzejkowe dla maluchów przygotowali uczniowie klasy drugiej gimnazjum. Wykazali przy tym wiele pomysłowości, organizacyjnego sprytu i pedagogicznej smykałki. Nie zabrakło wróżenia z butów, z butelki, wróżb z wykorzystaniem stożków (filiżanek), serc z imionami chłopców i dziewczynek, magicznej kuli i oczywiście lania wosku.

Dzień wróżb andrzejkowych przebiegał w atmosferze magii i czarów.

Katarzyna Bujniuk, uczennica II gimn.