Aktualności

27/10/2015

KLASY II W BIAŁOWIEŻY

W dniu 27 października 2015 roku, 30 uczniów z klas IIa i IIb szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli - wychowawców pani Iwony Żużel, pani Ireny Sacharewicz i pana Jerzego Nazarewicza wyjeżdżało na wycieczkę do Białowieży. Najpierw odwiedziliśmy Rezerwat Pokazowy Żubrów, w którym widzieliśmy: żubronie, jelenie, łosie, żubry, rysie, sarny, tarpany, dziki, żbiki, wilki.

Następnie odbyliśmy bardzo ciekawą podróż po ekosystemie puszczy w  Muzeum Przyrodniczo-Leśnym, które  jest wyjątkowym miejscem, ponieważ z jednej strony jest to najstarsze muzeum w województwie podlaskim, a zarazem odznacza je bardzo nowoczesny sposób prezentacji wystaw. W zbiorach muzeum prezentowane są rzadkie okazy i cenne kolekcje naukowe. Atutem Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży jest sposób prezentacji zbiorów. Opiera się on na nowoczesnych technologiach, gdzie kolejne punkty są automatycznie rozświetlane, a poprzednie przygaszane. Muzeum Przyrodnicze prezentuje ekspozycje kulturowe, botaniczne i zoologiczne. Na wystawach podziwiać można fragmenty ekosystemu Puszczy Białowieskiej, czyli na przykład lisa lub łosia w naturalnym dla niego środowisku oraz pełne sceny z życia zwierząt, np. żery wilków. W muzeum zobaczyć można również fazy rozkładu drewna i inne procesy ekologiczne. Twórcy wystaw zadbali o pełną oprawę dźwiękową ekspozycji, dlatego zwiedzając poszczególne wystawy towarzyszą nam odgłosy zwierząt, śpiewy ptaków i inne dźwięki puszczy.

Po Muzeum Przyrodniczo-Leśnym w Białowieży oprowadzała nas pani przewodnik, która na koniec zwiedzania stwierdziła, że już dawno nie miała tak grzecznej i zdyscyplinowanej grupy jak nasze dzieci ze szkoły w Orli. 

Udaliśmy się też na wieżę widokową, z której widać wspaniałą panoramę Puszczy Białowieskiej.

Wędrówkę naszą zakończyliśmy na Szlaku Dębów Królewskich. Przeszliśmy ścieżkę edukacyjną o długości 500 metrów, na której znajduje się kompleks ponad 20 dębów w wieku 150 – 500 lat. Noszą one imiona władców Polski i Litwy: Stefan Batory, Witold, Leszek Biały, Jan Kazimierz, Trojden, Bona Sforza, Helena i inni.

Podsumowując:

- ciekawych wrażeń co nie miara;

- pogoda dopisała;

- humory również;

- zachowanie dzieci bez zastrzeżeń;

- zatem do następnej wycieczki.                                         

Iwona Żużel