Nasza szkoła

Aktualności

12/11/2013

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”

 

Dnia 12.11.2013 r. uczniowie klas I i II Gimnazjum w Orli wyjeżdżali do Domu Kultury w Bielsku Podlaskim na spektakl pt. „Dziady cz. II” według A. Mickiewicza. Przedstawienie rozpoczęło się o 8.40 i trwało 1 h 10 min.

Gdy na sali zgasło światło, na scenie pojawiło się dwóch aktorów. Pierwsze sceny dramatu były dla nas niezbyt zrozumiałe. Dopiero gdy na scenie zjawił się upiór, wzrosło zaciekawienie widzów. Potem pojawiają się kolejne zjawy przywoływane do cmentarnej kaplicy. To guślarz i wieśniacy zapraszają duchy dziadów, czyli zmarłych przodków. Chcą ich poczęstować jadłem i napojami,  by ulżyć im w cierpieniu. A więc na dziady przybywają Józio i Rózia - duchy zmarłych dzieci, właściciel tej wsi, czyli widmo złego pana oraz pasterka Zosia ukazana jako duch młodej dziewczyny. Duchy dostają wsparcie, a jedynie widmo musi odejść z niczym. Po zakończeniu dziadów do kaplicy wkroczył jeszcze jeden duch budzący trwogę zebranych. Dlaczego? Bo o nic nie prosił, do nikogo się nie odzywał podążał za jedną z wieśniaczek…

W spektaklu wystąpiło czworo aktorów. Wcielali się we wszystkie postacie występujące w dramacie. Dużą rolę w spektaklu odegrała scenografia. Kostiumy, rekwizyty, muzyka, efekty świetlne stworzyły nastrój tajemniczości. Przekonały widza, że w naszym świecie, w XXI wieku, jest jeszcze miejsce na duchy. Kostiumy aktorów nawiązywały do ubioru ludzi z czasów akcji utworu Mickiewicza. Dekorację tworzyły namalowane kolumny kaplicy. W celu pełniejszego ukazania zjaw wykorzystano nowoczesną technologię audiowizualną. Wyświetlano je w oknie kaplicy, czyli na ekranie. Największe wrażenie zrobił Upiór. Pokazano go jak w teatrze cieni, dołączono obraz ptactwa. Ciekawie ujęto też scenę z duchami dzieci: Józia i Rózi, a mianowicie przedstawiono ją jako mini film z elementami fantastyki. Postacie aniołków z niebios przenosiły się na ziemię, aby pokazać beztroskie, ale nudne życie, a następnie rozpływały się we mgle.

Uczniom podobała się nietypowa lekcja języka polskiego. Nowoczesny rodzaj nauki łączy przyjemne z pożytecznym, jest dobrą formą edukacji. Spektakl przyczynił się do większego zainteresowania lekturą i zrozumienia jej treści.