25/11/2015

Gliniane zmagania z historią w tle

„Gliniane zmagania z historią w tle” to projekt realizowany przez  Fundację EDM przy wsparciu W LOKALNYM KONKURSIE GRANTOWYM „Działaj lokalnie IX” 2015 DLA GMIN wiejskich.

Mając świadomość o niepowtarzalnej wartości zasobów historii lokalnej,  wykorzystując wiedzę, doświadczenie, posiadane archiwa fotograficzne najstarszych mieszkańców Orli, potencjał i kreatywność dzieci i młodzieży oraz rodziców zaproponowaliśmy im wspólne działania - stworzenie makiety przedwojennej Orli. W tym celu przeprowadziliśmy szereg działań. Rozpoczęliśmy od zebrania ustnych relacji najstarszych mieszkańców oraz fotografii starej Orli. Następnie dokonaliśmy pomiarów  najstarszych budynków i rozrysowaliśmy plan Orli z lat 30- tych XX wieku. Kolejnym etapem było pozyskanie gliny, z której przez prawie 3 miesiące lepiliśmy gliniane miniatury budynków. Wypaliliśmy miniatury, pomalowaliśmy je, wykonaliśmy okna i drzwi, dachy i kominy. Podczas warsztatów modelarskich powstały drogi, dróżki, łąki, rzeka, drzewa, krzewy, ogrodzenia, cmentarze. Powierzchnia całej makiety zajmuje około 5m kwadratowych i jest wspólnym wytworem uczniów naszej szkoły.  Niemal każdy uczeń wniósł w projekt choćby niewielki element dzięki czemu czuje się odpowiedzialny za powstały efekt – makietę.

Realizacja projektu  zaktywizowała i zintegrowała dzieci i młodzież. Okazało się, że lokalną historię można poznać w sposób ciekawy, interesujący i niekonwencjonalny. Wykonując budynki z gliny młodzież poznała tradycje wykorzystania orlańskich pokładów gliny doskonale się przy tym bawiąc.

Prezentacja makiety i wszelkich związanych z nią działań odbyła się 25 listopada 2015 o godzinie 13:00 w Zespole Szkół w Orli.