25/03/2015

Uczniowie klas I w Białymstoku

25 marca 2015 roku uczniowie z klas Ia i Ib SP wyjeżdżali do Teatru Lalek w Białymstoku na spektakl „Cudowna lampa Alladyna” koprodukcji polsko – węgierskiej – reż. Andras Veres. Na scenie występowały dawno niewidziane w teatrze marionetki. Węgierscy twórcy zatroszczyli się również o szczyptę pachnących egzotyką kolorowych ziół. Młodzi widzowie mogli podziwiać  pomysłową scenę obrotową oraz aktorów z prawdziwymi instrumentami wygrywającymi melodie czardasza, co daje wrażenie uczestniczenia w tym magicznym świecie.

Później udali się do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. Tam  poznali tajemniczy świat dawnej apteki, zobaczyli naczynia i narzędzia do wytwarzania surowców i leków, oryginalne meble apteczne, wymieniali rośliny lecznicze. W ramach zajęć edukacyjnych wykonali także „tabletkę na szczęście”.

Zajęcia pokazały, że wizyty u dentysty wcale nie trzeba się bać. W gabinecie dentystycznym uczniowie zobaczyli narzędzia, jakimi posługiwał się  stomatolog w okresie międzywojennym, a także oryginalne fotele oraz wiertarki stomatologiczne.

Uczniowie dowiedzieli się, jak działa serce, czy kiedykolwiek odpoczywa? Zobaczyli m. in. narzędzia chirurgiczne oraz stetoskopy. Zwiedzili szpital polowy, poznali historię higieny na ziemiach polskich. Zwiedzili również gabinet rentgenowski, poznali sposób wykonywania zdjęć rentgenowskich.

W laboratorium edukacyjnym każde dziecko wykonało pamiątkowy odlew z gipsu Pałacu Branickich.