05/12/12

Spektakl „Piti Pą Tą”

Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach. Dnia 5. 12. 2012 roku mieli okazję obejrzeć spektakl "Piti Pą Tą". Przedstawienie oparte na fragmentach "Operetki" Witolda Gombrowicza przenosi nas do świata zdominowanego przez modę. Do przepełnionego formą królestwa manekinów i masek. Na dworze pojawia się jednak ktoś, kto pragnie nagości… Przedstawienie porusza wszechobecny temat wyzwolenia się z niewoli konwenansów i masek. Jak odnaleźć drogę do wewnętrznej prawdy? Czy zrzucając stroje i maski jesteśmy w stanie dotrzeć do swojego prawdziwego „ja”? A może owa nagość to tylko kolejna moda?

"Piti Pą Tą" jest owocem pracy semestralnej „Gra aktora lalką", która była sprawdzianem umiejętności posługiwania się różnymi formami scenicznymi. Stworzyli go białostoccy studenci lalkarstwa - Karolina Czarnecka, Błażej Piotrowski, Mateusz Smaczny. Akompaniamentem zajęła się Julianna Dorosz, obsługą świateł - Paula Czarnecka, a opiekę pedagogiczną sprawował Andrzej Zaborski. Młodzi adepci sztuki lalkarskiej pokazali, że praca z maską, pacynką czy tintamareską nie ma dla nich tajemnic. Mamy więc aktorów w planie żywym (Fior, Szarm, Firulet), tintamareskę (Albertynka), pacynki (złodziejaszki Szarma i Firuleta), wreszcie animację lalką (książę i księżna Himalaj). Do tego dochodzą ciekawe innowacje - lalki przyczepione do butów aktorów odgrywają rolę służby księcia Himalaj. Jest i taniec, i śpiew, i doskonała muzyka na żywo. Jest patos i groteska. Powaga i komizm. Nagość i strój…

Po spektaklu aktorzy pomogli młodym widzom odkryć przesłanie płynące z przedstawienia. Opowiedzieli o kulisach swojej pracy. Dodatkową atrakcją był krótki warsztat na temat tworzenia lalek oraz rozmowa o formach współczesnego teatru lalek.

Korzystając z chwilowego oczekiwania na odjazd cieszyliśmy się urokami zimy.

Marlena Dmitruk