15 grudnia 2008

Podsumowanie projektu "Howorymo po Swojomu"

Dnia 15 grudnia 2008r o godzinie 1315 w Hajnowskim Domu Kultury miało miejsce podsumowanie projektu „Howorymo po swojomu” i wręczenie nagród. Uczestniczyło w nim  7 szkół. Wśród nich była również nasza szkoła. Grupa młodsza ze Szkoły Podstawowej (Ewelina Dobosz, Wiktoria Karunas, Gabriela Roszczenko i Maria Szyrenos) zebrała materiał dźwiękowy i słownictwo związane z nazewnictwem i przygotowaniem potraw. W ten sposób powstała.„Kuchnia regionalna Gminy Orla”. Grupa starsza z Gimnazjum (Iwona Barszczewska, Oskar Ciulkiewicz, Weronika Kostrzanowska, Piotr Roszczenko) zrealizowała film pt.„Pudlaśki korowaj”, który był emitowany w TV Białystok. Opiekunem obu grup była p. Halina Roszczenko.

Pod koniec podsumowania odbyła się projekcja filmu dokumentalnego zrealizowanego przez uczniów w ramach projektu związanego z „dziedzictwem kulinarnym”. Uczestnicy mogli obejrzeć m.in. prezentację multimedialną przygotowaną przez  gimnazjalistów i spróbować naszych potraw regionalnych. Podsumowanie projektu poprzedziła międzynarodowa konferencja pt. „Gwary pogranicza polsko –ukraińsko -białoruskiego pomostem w dialogu międzykulturowym” zorganizowana w ramach obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008 i pod honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury, Marszałka Województwa Podlaskiego i Wojewody Podlaskiego. Na konferencji wygłaszali swoje referaty znani językoznawcy z kraju i zagranicy. Wynikiem konferencji jest publikacja pełnych tekstów referatów wraz z płytą DVD zawierającą dokumentację gwar z regionu Północnego Podlasia.