24/04/2014

Gość na lekcji religii prawosławnej

Dnia 24 kwietnia 2014 roku naszą szkołę odwiedził gość – ojciec Aleksy Wassin, urodzony na Białorusi. Duchowny jest wykładowcą w Mińskich Duchownych Szkołach. Od czterech lat służy w parafii Prawosławnej w Stuttgarcie w Niemczech.  Ojciec Aleksy przybył na lekcje religii prawosławnej do klas IV i VI SP. Wizyta była okazją aby uczniowie mogli usłyszeć o tradycjach niemieckich związanych z Paschą. Młodzież zaśpiewała dla gościa troparion Paschy – „Chrystos woskresie”, na co gość zademonstrował hymn Wielkanocny w języku niemieckim. Uczniowie dowiedzieli się, iż jedną z tradycji  jest między innymi to, że dzieci szukają jaj wielkanocnych, które wcześniej rodzice pochowali po całym domu. Nasza młodzież miała też czas na zadawanie pytań. Ojciec Aleksy opowiadał w języku białoruskim.