18/09/2012

WYJAZD DO SZCZYT

18.09.2012 roku klasy I-III Gimnazjum i VI SP pojechały do Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach. Uczniowie obejrzeli tam film pt. ”Archimandryta”. Opowiada on o prawosławnym mnichu Gabrielu, który jest założycielem i jedynym mieszkańcem pustelni w uroczysku Kudak nad Narwią. Przez pierwszych kilka lat samotnie mieszkał tam i modlił się w barakowozie, bez prądu, bieżącej wody, całkowicie odcięty od świata zewnętrznego. Po jakimś czasie, dzięki pomocy prawosławnych mieszkańców okolicznych wsi, na uroczysku stanęła drewniana cerkiew oraz dom dla mnichów i zabudowania gospodarcze. Miejsce to tłumnie odwiedzają dziś pielgrzymi. Przyciąga ich niezwykła osobowość archimandryty Gabriela:, który z każdym potrafi znaleźć wspólny język, udziela porad duchowych, leczy ziołami, hoduje pszczoły, a gdy trzeba, zakasuje rękawy i razem  z innymi buduje pustelnię. Większości uczniów film podobał się. Po projekcji  odbyło się spotkanie z reżyserem tego filmu panem Jerzym Kaliną. Opowiedział nam o swoich wrażeniach podczas pobytu w uroczysku Kudak, tamtejszej atmosferze. Na zakończenie pobytu w Szczytach zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie  z reżyserem.