11/10/12

Szczyty - "Tandemem przez pogranicze"

Tandemem przez pogranicze" to śmiała filmowa próba odpowiedzi na pytanie: "Czym jest polsko–białoruskie pogranicze?" Dwójka przyjaciół na podwójnym rowerze odwiedza miejscowości położone po obu stronach granicy polsko-białoruskiej. Ich podróż to okazja do pokazania tych terenów z innej perspektywy… Perspektywy roweru. Widać z niego to, co łączy i dzieli Polaków i Białorusinów, mieszkających obok siebie od zawsze. Na siodełkach Radek Dąbrowski – ex-radiowiec – i Paweł Mickiewicz – student i działacz społeczny. Jeden jest Polakiem o białoruskich korzeniach, a drugi Białorusinem o korzeniach polskich. Rower umożliwia im powrót do korzeni i daje szansę na pełniejsze doświadczenie wielokulturowości i piękna przygranicznych terenów – wiadomo, że ten kto jedzie wolniej, widzi o wiele więcej... Młodzi ludzie szukają zalet i wad pogranicza, podczas wyprawy rozmawiają z napotkanymi ludźmi o życiu, historii, śmierci i marzeniach, o przeszłości i przyszłości miejsc, w którym mieszkają. Realizacja filmu, zarówno po polskiej, jak i białoruskiej stronie granicy, obfitowała w wiele niespodziewanych i ciekawych zdarzeń. Pogranicze okazało się gościnne dla „tandemowych podróżników”. Można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie tam mieszka ostatnia garstka Europejczyków. Ludzie otwarci, szczerzy, uśmiechnięci, którzy potrafią zaprosić niespodziewanych gości do domu i poczęstować ich hojnie tym, co posiadają, nawet gdy żyją bardzo skromnie. I właśnie wszystkim dobrym ludziom po obu stronach granicy, ten film jest dedykowany! W filmie wyreżyserowanym przez Anatola "Lolo" Mszycę wystąpili: Radosław Dąbrowski i Paweł Mickiewicz. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli ten film dnia 11.10.2012 r. w Centrum Edukacji i Kultury Białoruskiej w Szczytach Dzięciołowie.

Karolina Kubaj