„Sztuka na walizkach” projekt edukacyjny realizowany przez Muzeum w Bielsku Podlaskim ze środków MKiDN (priorytet Edukacja kulturalna) adresowany do najmłodszych uczniów trzech wiejskich szkół na terenie Gminy Bielsk Podlaski i Orla, ich nauczycieli i rodziców.

Ze względu na trudności z dotarciem dzieci do instytucji kultury, sztuka przyjeżdża do nich w tytułowej walizce. Formuła projektu oparta o działania plastyczne wpływa na wszechstronny rozwój dzieci, uruchamia wyobraźnię, rozwija potrzebę poszukiwań i rozbudza ciekawość.

W warsztatach biorą udział uczniowie klas 0, podczas których pod okiem plastyka tworzą własne prace wykorzystując różnorodne materiały, faktury i techniki. Tematyka podzielona została na dwa bloki. Pierwszy dotyczący środków wyrazów plastycznego, drugi to podstawowe wiadomości dotyczące dziedzin sztuki. Zajęcia są tak przygotowane, aby oprócz dzieci zaktywizować rodziców, którzy pomagają swoim pociechom.

Dziki piknik na walizkach w Orli

W czwartek 16 czerwca „Sztuka na walizkach” miała swój przystanek w samym sercu dzikiej dżungli – na podwórku przy Zespole Szkół z DNJB im. Ziemi Orlańskiej w Orli. We wspólnym „Pikniku ze sztuką” uczestniczyły maluchy z miejscowej szkoły oraz ich rówieśnicy ze szkoły w Łubinie Kościelnym.

Jak na dżunglę przystało, niemal wszyscy uczestnicy przemienili się w dzikie zwierzęta mieszkające w dżungli. Furorę zrobiły stanowiska, przy których można było wymalować na buzi podobizny zwierząt – psów, kotów, tygrysów, węży czy motyli. Oprócz bazgrania po buzi farbkami ekologicznymi dzieci malowały farbami las, kolorowały gipsowe figury zwierząt, składały zwierzęta z baloników i tkały olbrzymią pajęczą sieć. Zabawie towarzyszyła muzyka, a głodnych wspomagała ekipa grilująca pyszne potrawy. Nad całością czuwali organizatorzy imprezy oraz młodzi wolontariusze z Zespołu Szkół w Augustowie.

Projekt jest realizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

„Sztuka na walizkach” znowu w Orli !