03 /06/2012

Finał Ogólnopolskiego Konkursu
"Na wspólnej ziemi"

3 czerwca 2012 r uczennice  z  Zespołu Szkół  z dnjb im. Ziemi Orlańskiej w Orli uczestniczyły w finale VI edycji konkursu „Na wspólnej ziemi” zorganizowanego przez Fundację Shalom pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Katedry Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Żydowskiego  Instytutu Historycznego.

Celem konkursu jest poznanie historii i tradycji Żydów polskich, ich wkładu i miejsca w dziejach społeczności lokalnych w ciągu wieków wspólnej historii.

Pracę konkursową przygotował sześcioosobowy zespół uczniowski: Ewelina Daria Dobosz, Gabriela Daria Roszczenko, Joanna Sojko, Magda Szajkowska, Katarzyna Kuptel i Sonia Warchoł. Opiekę merytoryczną i techniczną sprawowali nauczyciele informatyki: Mirosława Romaniuk, Dariusz Jan Horodecki oraz bibliotekarka Anna Borszczewska. Uczennice przygotowały pracę pod tytułem: „Orla i jej mieszkańcy w II Rzeczypospolitej we wspomnieniach i dokumentach. W poszukiwaniu utraconej tożsamości".
Główny trzon stanowi praca pisemna w formie książki, której dopełnieniem są dołączone na nośniku DVD filmy:
-  „Tak ich pamiętamy",
-  „W poszukiwaniu ostatniej żyjącej orlańskiej Żydówki",
-  „Synagoga",
- „Rzemiosło, praca, handel",
- „Szkoła",
- „Getto w Orli"
- „Historia jednej księgi".
 Książka natomiast składa się z czternastu rozdziałów opatrzonych wstępem, bibliografią i wykazem literatury przedmiotu.
Praca przedstawia historię i losy ludności żydowskiej zamieszkałej na terenie Orli w czasach przed- i wojennych we wspomnieniach żyjących jeszcze świadków tamtych wydarzeń. Zaprezentowany w pracy materiał jest  bardzo bogaty i różnorodny. wywiady, fotografie, szkice, rysunki, mapki, dokumenty, czasopisma.

Jury pod przewodnictwem prof. Pawła Śpiewaka przyznało uczennicom Zespołu Szkół w Orli I miejsce. Nagrodę główną dla szkoły – komputer, ufundował  Prezes Rady Ministrów Pan Donald Tusk.

PAŁAC PREZYDENCKI

Z PANEM MACIEJEM KLIMCZAKIEM