04/01/13

WIGILIA W KLASIE III GIMNAZJUM

"Jest taki dzień tylko jeden raz do roku... "

(wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) (z łac. vigilia - czuwanie, straż; vigilare - czuwać) – w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Święto Bożego Narodzenia, kończący okres adwentu. W kościele Zachodu Wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia. W kościołach wschodnich: greckokatolickim i prawosławnym - 6 stycznia (zgodnie z kalendarzem juliańskim), a w kościele ormiańskim –- 5 stycznia.  Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.

Kolację, w polskiej tradycji postną, rozpoczyna się modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii według św. Mateusza lub Łukasza dotyczącego narodzin Jezusa, a następnie łamie się opłatkiem lub dzieli się prosforą z równoczesnym składaniem sobie nawzajem życzeń. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem, ustawia się jedno nakrycie więcej. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niespodziewanego gościa. Zwyczaj stawiania dodatkowego nakrycia szczególnie upowszechnił się w XIX wieku.

******

Kultywując tradycję, uczniowie najstarszej klasy naszego gimnazjum organizują wigilie klasowe.

W tym roku nasi trzecioklasiści zorganizowali takie wigilijne spotkanie w dniu 04.01.2013r. Dzielili się prosforą i opłatkiem, składali sobie nawzajem życzenia. Przygotowali samodzielnie dużo różnych potraw: barszcz czerwony (bez uszek), pierożki z kapustą i grzybami, rybę po grecku, pampuszki, śledzia w szubie i wiele innych, smacznych potraw. W klasie rozbrzmiewały kolędy, a uczniowie miło spędzali czas.

Karolina Sosna