3/06/2015

WYCIECZKA KLAS I-III KOCK - DĘBLIN - MOŚCISKA

Wyprawa do świata iluzji, pałaców i samolotów

3 czerwca 2015 roku 43 uczniów z klas I – III Szkoły Podstawowej w Orli uczestniczyło w jednodniowej wycieczce do Kocka, Dęblina i Mościsk.

W miejscowości Kock zwiedziliśmy ogrody i pałac księżnej  Anny Jabłonowskiej, wzniesiony w 1780r. na miejscu dawnego zamku. Efektowna budowla o białych ścianach, na planie podkowy, z fasadą ozdobioną portykiem jońskim, nadal prezentuje się elegancko. Po bokach stoją piętrowe oficyny, połączone z korpusem arkadowymi krużgankami. Dziś w pałacu mieszczą się ośrodek pomocy społecznej oraz dom kultury z Izbą Pamięci Bitwy pod Kockiem. Pałac znajduje się w otoczeniu okazałego parku, który na polecenie księżnej Jabłonowskiej powstał w ostatniej ćwierci XVIII w. Był wówczas uznawany za jedno z najwspanialszych założeń ogrodowych w kraju i porównywany do Arkadii księżnej Radziwiłłowej.

Następnie udaliśmy się do Dęblina, gdzie zwiedziliśmy z przewodnikiem Muzeum Sił Powietrznych – wystawę plenerową eksponatów samolotów i śmigłowców oraz sprzętu rakietowego i radiolokacyjnego. Dodatkową atrakcją dla dzieci była możliwość wejścia na pokład samolotu JAK 40. Dzieci były zachwycone zgromadzonymi eksponatami związanymi z historią polskiego lotnictwa. Po zakupieniu pamiątek wyruszyliśmy w dalszą podróż.

Kolejnym punktem wycieczki była Farma Iluzji w Mościskach.

Wrażeń było co nie miara:

W "Latającej Chacie Tajemnic" dzieci mogły przekonać się, co się dzieje, gdy podłoga jest pod kątem, a ściany mają prostą tapetę (dezorientacja wywołana sprzecznością sygnałów docierających do mózgu z różnych zmysłów powodowała niemożność poruszania się w normalny sposób).

W "Muzeum Iluzji" dzieci mogły bliżej poznawać zjawisko złudzenia optycznego na przykładzie krzywych zwierciadeł oraz różnego rodzaju hologramów.

W "Tunelu Zapomnienia" odważni mogli spróbować przejść po ciemku wśród wirujących świateł - prawdziwa sztuka, aby nie stracić równowagi.

Podziwialiśmy świat do góry nogami, czyli przeżyliśmy wspaniałą  przygodę w Zakręconym Domku.

Ciekawych doznań  dostarczyło nam zagubienie się w Lustrzanym Labiryncie wraz z jego kolumnadami oraz wizyta w tajemniczym Ames  Roomie. W pokoju Amesa dziecko miało jedyną szansę aby być większe od nauczyciela.

Wśród eksponatów do aktywnej zabawy dzieci próbowały także zmierzyć się z powietrznymi strumieniami lewitujących kuleczek oraz dać położyć swoją głowę na talerzu, czy też rzucić okiem do Studni Nieskończoności.

Poza tym dzieci mogły spróbować swoich sił w wiklinowym tunelu - były pełne energii i bez trudu przebiegały labirynt szukając odpowiedniego wyjścia.

Dodatkową atrakcją dla uczestników wycieczki była przeprawa tratwami  przez Zaklęty Staw.

Na dmuchanym placu zabaw dzieci wykazywały się wprost niespożytą energią. Miały także możliwość poustawiania gigantycznych szachów, obejrzenia "Mebli Olbrzyma" w skali 4:1 oraz fontanny w postaci kranu, z którego leci woda, chociaż nigdzie nie jest podłączony.

Nie zabrakło też akcentów ekologicznych: spacer przez Lasek Doświadczeń, pokonywanie  poszczególnych przeszkód na  Szlaku Trapera oraz wspólne ćwiczenia wraz z brzozowymi ludkami na Zielonej Ścieżce Zdrowia.

Byliśmy z wizytą w mini-zoo, gdzie znajduje się kraina żółwi, posterunek kucyka Czarusia,   wybieg dla mini- kózek czy też zagroda króliczków.

Ciekawych doznań dostarczyła utrzymana w mrocznym klimacie starożytnego Egiptu interaktywna wystawa Grobowca Faraona, którą odwiedzili chętni uczestnicy wycieczki. Dzieci wraz z przewodnikiem wkraczali do wnętrza grobowca ozdobionego kopiami autentycznych malowideł i reliefów. Podczas wędrówki nie tylko zapoznali  się z kulturą i wierzeniami Egipcjan, ale również uczestniczyli w show wzbogaconym o elementy grozy oraz straszenia. Z głośników wydobywała się grobowa muzyka, zaś wewnątrz oprócz skarbów kryły się także ruchome szkielety zagubionych poszukiwaczy przygód, pająki, a także posągi bóstw Egiptu.

Chętni mogli spróbować jazdy na pojeździe przyszłości Segway PT.

Kto chciał poczuć się niczym astronauta podczas szkoleń w NASA wypróbował Żyroskopowe Koło.

Doskonałą atrakcją sprawdzającą równowagę i zwinność były Kule Wodne. Uczestnicy zamknięci w specjalnych kulach sferycznych mieli niezapomnianą okazję wykonania różnych akrobacji w środku kuli chodząc po wodzie.

Niektórzy skorzystali z trampoliny Euro – bungy, która mogła ich wynieść nawet na 10 metrów.

Nasi najmłodsi uczniowie mają za sobą nie lada wyczyn. Bardzo dzielnie i w atmosferze radości spędziły czas na całodniowej wycieczce na Farmę Iluzji. Nasz wyjazd okazał sie wielką atrakcją i ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Wycieczka dostarczyła  mnóstwa wrażeń. Uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale wzbogacili swoją wiedzę o ciekawe fakty dotyczące  bitwy pod Kockiem, historii lotnictwa oraz funkcjonowania ludzkiego mózgu. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Orli.

Iwona Żużel