Nasza szkoła

Aktualności

10/01/13

ŚLADAMI PRAWOSŁAWIA NA POŁUDNIU WŁOCH

      10 stycznia 2013r. (czwartek) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ks. Andrzeja Żukowickiego pt. ,,Śladami prawosławia na południu Włoch". Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły.

      Najbardziej znanym i odwiedzanym obecnie przez prawosławnych pielgrzymów miejscem we Włoszech jest Bari, a dokładniej łacińska bazylika, w której znajdują się relikwie świętego cudotwórcy Mikołaja, bpa Miry Licyjskiej. Lecz mało kto wie, iż na tym terytorium oraz na terenach położonych jeszcze dalej na południe, aż do Sycylii włącznie, znajdują się klasztory i parafie prawosławne, których tradycja sięga pierwszego tysiąclecia. Architektura antycznych świątyń podkreślona jest niepowtarzalnym pięknem gór i morza. Niestety, o istnieniu większości świątyń można się dziś dowiedzieć z literatury bądź pozostałych ruin. Mimo to zwiedzając Kalabrię czy Sycylię, nie sposób nie zauważyć śladów po chrześcijaństwie obrządku bizantyńskiego. Niektóre ze świątyń i klasztorów zostały bądź są nadal remontowane na koszt miejscowych władz i parafian. Pozostałe oczekują nie tyle na środki finansowe, lecz bardziej na zakonników i księży, którzy chcieliby tam nieść służbę Bogu i mieszkającym prawosławnym.

     Obecnie na południu Włoch prosperują parafie nie tylko Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, ale także należące do Patriarchatu Moskiewskiego, Rumuńskiego i innych. Poza licznymi prawosławnymi Włochami coraz bardziej zauważalną grupę stanowią prawosławni emigranci z całego świata. Na południu Włoch znajdują się cztery klasztory prawosławne: męski, św. Jana w Bivongi, należący do Patriarchatu Rumuńskiego oraz należące do Patriarchatu Konstantynopolitańskiego: męski, św. Eliasza w Melicucca, żeński, św. Eliasza i Filareta w Seminarze oraz męski, Zwiastowania NMP w Mandanici.

     Wystawa jest owocem ponad rocznego pobytu w Kalabrii, Sycylii i okolicach księdza Andrzeja Żukowickiego, absolwenta Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, Mińskiej Duchownej Akademii w Żyrowicach (Białoruś), Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Uniwersytetu dla obcokrajowców im. Dante Alighieri w Reggio di Calabria (Włochy).

Joanna Sojko