wrzesień 2010

Wystawa fotograficzno - historyczna Michała Mincewicza
pt. ,,Odchodzący świat profesji i pasji mieszkańców Orli i okolic..."

Od szóstego września 2010 roku w naszej szkole można było oglądać wystawę fotograficzno-historyczną Michała Mincewicza ,,Odchodzący świat profesji i pasji ludzi mieszkających na terenie naszej gminy”. Ukazuje zawody, które dziś są rzadko spotykane. Są to między innymi: garbarz, kuśnierz, kowal, cholewkarz, bednarz i wiele innych. Zapewne dziś wielu z nas nie wie, kim był bednarz. Otóż jest to rzemieślnik zajmujący się wytwarzaniem: beczek, kadzi, balii, maselnic, łopat do chleba, wiader itp. Innym zapomnianym zawodem jest zdun. Dziś mamy piece centralnego ogrzewania, ale kiedyś zwykle piece kaflowe były niezastąpione. To właśnie dzięki zdunom w zimowe wieczory nasi dziadkowie mieli ciepło w chatach.

Wystawę można było oglądać w dniach 6 - 30 września 2010 roku.

Magda Szajkowska, Joanna Sojko – uczennice kl. I gimn.