5 marca 2009

Spotkanie pt "Zagłada narodu żydowskiego w naszym województwie"

W ramach projektu edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć” uczniowie klasy III gimnazjum: Katarzyna Bujniuk, Bartosz Horodecki, Radek Saharczuk. Adam Odzijewicz przeprowadzili wywiady z najstarszymi mieszkańcami Orli i okolic. Mieszkańcy opowiadali o przedwojennej historii Orli i ludności żydowskiej, tradycjach i kulturze orlańskich Żydów i ich zagładzie.

Z materiału zebranego w okresie XI. 08 – I.09 powstał film o getcie żydowskim w Orli pt. „Oni byli naszymi sąsiadami… - pamięci orlańskich Żydów”. Pokaz filmu odbył się 5 marca. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I i III gimnazjum. W materiale wykorzystano fragmenty nagrań z mieszkańcami Orli: Wiera Wołkowycką, Włodzimierzem Zdanowiczem, Aleksandrą Dęboruk, Lubą Bogacewicz, Eugenią Pasiecznik oraz mieszkanką Szerń – Olgą Rydz. Opowiadali oni o budowie getta w Orli, warunkach życia Żydów podczas okupacji niemieckiej oraz likwidacji getta i wywózce Żydów do Bielska Podlaskiego i dalej do obozu w Treblince. Często nie skrywając emocji i wzruszenia wspominali o swoich rówieśnikach, z którymi siedzieli w ławce, sąsiadach, ludziach, z którymi pracowali w sklepie.

Zaprezentowany materiał był bardzo poruszający i z pewnością na długo pozostania w pamięci uczniów. Historię miejscowości usłyszeli z ust swoich babć, wujków, czy sąsiadów.

Uczniowie pracowali pod opieką nauczycielek: Anny Borszczewskiej i Mirosławy Romaniuk.