26 - 28 września 2008

Jesienny Złaz Drużyn Hufca Bielsk Podlaski

Zgodnie z harcerską tradycją, w dniach 26-28 IX 2008r. odbył się Jesienny Złaz Drużyn Hufca Bielsk Podlaski. Tym razem harcerze spotkali się w naszej szkole. Komendantem złazu był hm. Aleksy Piotr Formanowski, a funkcję oboźnej sprawowała Katarzyna Bujniuk.

Pierwszy gwizdek rozległ się w piątek o godz. 1900. Na zbiórce stawiły się drużyny z Orli, Bociek, Bielska Podlaskiego, Narwi, Narewki i Wyszek. Po oficjalnym apelu, w czasie którego niektórzy złożyli harcerskie przyrzeczenie, odbyło się świeczkowisko. Harcerze zaprezentowali swoje drużyny, śpiewali piosenki. Potem wszyscy wesoło się bawili w rytm muzyki młodzieżowej. Tradycyjnie rolę DJ-a podczas dyskoteki pełnił Bartek Horodecki. Po zabawie nadszedł czas na odpoczynek. Cisza nocna trwała od godziny 2200 do 730. Niestety, młodzież kilkakrotnie podpadła oboźnej i co niektórzy musieli nieźle się nagimnastykować, robiąc przysiady i pompki, żeby odkupić swoje winy.

Drugi dzień złazu rozpoczął się pobudką o godzinie 730. Na śniadanie udaliśmy się do szkolnej stołówki. Około godz. 1100 wyjechaliśmy do Dubicz Cerkiewnych, do placówki Straży Granicznej. Tam obejrzeliśmy budynki, sprzęt, psy i broń, należące do Straży. Usłyszeliśmy, na czym polega praca służb pogranicza. Mieliśmy też okazję postrzelać z wiatrówki. Chętni wzięli udział w zawodach strzeleckich. Okazało się, że dziewczęta lepiej od chłopców radzą sobie w strzelaniu do celu. Po powrocie do szkoły zjedliśmy obiad. W tym dniu czekał nas jeszcze turniej piłki nożnej i konkurs wiedzy o harcerstwie. Po tych wszystkich atrakcjach nadszedł czas na dyskotekę, która trwała do 2230. Wszyscy wyczerpani całym dniem zasnęli i spali aż do 730 następnego dnia.

W niedzielę było co prawda mniej atrakcji, ale nie brakowało zajęć. Harcerze musieli po sobie posprzątać. Wszyscy krzątali się jak mrówki. Chętni mogli pójść do kościoła lub zostać i pograć w koszykówkę albo w piłkę nożną. Potem mieliśmy okazję usłyszeć i ocenić zdolności wokalne naszych kolegów podczas konkursu piosenki. Ostatnią atrakcją dnia, a zarazem złazu, była prezentacja Straży Pożarnej. Wszystkich interesowały opowieści o pracy strażaków.

Niestety, wszystko ma swój koniec. Pożegnanie nie trwało długo, bo wszystkim śpieszyło się do domów. Teraz z utęsknieniem czekamy na następną imprezęnie

Katarzyna Bujniuk – uczennica kl. III gim