Zlot Młodzieży Prawosławnej w Czyżach

Dnia 20 października 2007 roku wybraliśmy się na Zlot Młodzieży Prawosławnej w Czyżach. Z naszej 78 Drużyny Harcerskiej im. Władysława Broniewskiego w tej imprezie uczestniczyło 25 osób. Oprócz nas były jeszcze drużyny z Czyż, Bielska Podlaskiego, Augustowa, Narwi i Kleszczel.

Organizatorem zlotu i głównym opiekunem młodzieży był druh Marek Jakimiuk. Nasze spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem w cerkwi. W szkole w Czyżach. ugoszczono harcerzy bigosem. Po krótkim odpoczynku pojechaliśmy do lasu niedaleko Narewki. Czekały na nas jeszcze nie lada atrakcje! Najpierw było ognisko (rozpaliliśmy je tradycyjnie jedną zapałką) i oczywiście pieczone w ogniu kiełbaski ze świeżym chlebem. Dzień był zimny, więc trochę zmarzliśmy, ale dh Jakimiuk rozgrzewał nas różnymi pląsami. Niespodzianką i największą frajdą była przejażdżka samochodem terenowym straży granicznej. Samochód zrobił sześć kursów, za każdym razem zabierając 15-16 osób. Wszyscy chętnie skorzystali z okazji i nie żałowali decyzji, bo jazda była ekscytująca.

W końcu nadszedł czas rozstania. Stworzywszy krąg wokół dogasającego ogniska zaśpiewaliśmy hymn, modlitwę harcerską oraz piosenkę „Płonie ognisko i szumią knieje”. Na pożegnanie ks. kapelan Marek Jakimiuk rozśmieszał nas swoimi zabawami i pląsami. Najbardziej przypadł wszystkim do gustu pląs „Tinki Rinki”. Niestety, czas rozstania zbliżał się nieubłaganie, więc rozwiązawszy krąg, ze smutkiem zgasiliśmy ognisko i opuściliśmy las. Stamtąd autobusami, najpierw do Czyż a potem do Orli, wróciliśmy do domu.

Z pewnością ten dzień będziemy mile wspominać i jak zawsze z niecierpliwością oczekujemy następnych wyjazdów harcerskich, następnych ognisk, śpiewów, spotkań ze znajomymi oraz niezwykłych przeżyć.

Katarzyna Bujniuk, Tomasz Burak-ucz. klasy II gimn.