Pasowanie na czytelnika klasy I SP

Rozwesela smutne dni.
Szanuj książki a zobaczysz,
Że w życiu pomogą Ci

Dnia 29.02.2008r. w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie uczniów klasy I szkoły podstawowej na Czytelników i Przyjaciół Biblioteki Szkolnej. Na tę wspaniała uroczystość, oprócz najważniejszych w tym dniu pierwszoklasistów, przybyli ich starsi koledzy i koleżanki z klas drugiej i trzeciej wraz z wychowawczyniami.
       Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy IV, którzy wcielili się w postacie ze znanych bajek i wierszy: Krasnala, Samochwałę, Kota w Butach. Uroczystość prowadziła uczennica klasy IV Patrycja Szyrenos.
         Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o Kindze, która zjadała książki. Dowiedziały się również, dlaczego Staś Pytalski nieustannie o coś pytał. Pierwszoklasiści usłyszeli o zaletach czytania książek. Zebrani poznali królową biblioteki, czyli Książkę (w tej roli Asia Sojko), która im wyznała, dlaczego bywa smutna. Wszyscy mieli okazje przypomnieć sobie, w jaki sposób należy dbać o książki, a klasa pierwsza otrzymała plakat z „Prośbami Książki”. Na zakończenie części artystycznej czwartoklasiści wspólnie z trzecioklasistami zaśpiewali piosenkę „Bajeczki”.
         Wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment – pasowanie. Po uroczystym przyrzeczeniu złożonym Książce i Pani Bibliotekarce odbyło się wyczekiwana chwila.. Dyrektor naszej szkoły, pan Dariusz Horodecki pasował pierwszoklasistów na Czytelników Przyjaciół Biblioteki Szkolnej. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Książka oraz prowadząca wręczyły maluchom zakładki do książek, wykonane przez starszych kolegów.
         Tę wspaniałą uroczystość przygotowała bibliotekarka – pani Ania Borszczewska wspólnie z uczniami należącymi do aktywu bibliotecznego.
          Był to jeden z najciekawszych, szkolnych dni w życiu pierwszoklasistów i na pewno długo pozostanie w ich pamięci.

Iwona Barszczewska kl. II gim.