21 listopad 2006

Dzień Kultury Białoruskiej

Wtorek 21 listopada zapisał się w historii naszej szkoły jako Dzień Kultury Białoruskiej. Przygotowania do uroczystości zajęły dużo czasu ale dzięki temu mieliśmy możliwość oglądania ciekawych występów naszych uczniów. O godzinie 900 rozpoczęła się uroczysta akademia, w której wzięli udział goście:

-Wójt Gminy Orla - pan Henryk Łukaszewicz
-Poseł na Sejm - pan Roman Czepe
-Dyrektor Muzeum Białoruskiego w Hajnówce - pan Jan Karpiuk
-Dyrektor Gminnego Ośrodka w Orli - pani Anna Niesteruk
-Poeta ludowy z Paskowszczyzny - Pan Włodzimierz Sosna
-Malarz z Krzywej - pan Anatol Krawczuk

Nauczyciele emeryci: pani Nina Gauze, pani Eugenia Tchorzewska, pani Olga Bogajewicz, pani Nina Wojno i pani Halina Odzijewicz.
       Na scenie zaprezentowali sie najpierw uczniowie szkoły podstawowej - śpiewali, recytowali, zainscenizowli scenkę o zgubionym zeszycie, w którym była pierwsza piątka. Potem popisywali się gimnazjaliści. Oni rownież zaśpiewali kilka piosenek, wystawili zabawne skecze. Akademię zakończyły występy zespołu 1/3(jedna trzecia) i młodzieżowego chóru cerkiewnego Nad przygotowaniami a pózniej występami uczniów czuwali nauczyciele:

-pani Irena Niewińska
-pani Maria Tomczuk
-pani Maria Sajewicz
-pani Elżbieta Ciulkiewicz
-pani Iwona Żużel
-pani Irena Trofimiuk
-pan Dymitr Martynowicz

Po częsci artystycznej odbyły się spotkania uczniów z twórcami ludowymi: panem W. Sosną i A. Krawczukiem. Zaprezentowali oni swoje prace - wiersze, obrazy, opowiedzieli krótko o swoim życiu, pasjach, twórczości.
       Ten dzień dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, wzbogacił wiedzę o przeszłosci naszej małej ojczyzny, o terażniejszości, o ludziach, ktorzy żyją gdzieś obok nas.

Iwona Barszczewska
Justyna Diedula