KOŁO REGIONALNE

Zajęcia koła odbywają się zadaniowo, w zależności od potrzeb. Realizowane są różne projekty, których czas realizacji uzależniony jest od danego projektu. Zajęcia prowadzi Beata Horodecka.

Cele ogólne:

- kształtowanie więzi emocjonalnych z miejscem zamieszkania

- utrwalanie i wzmacnianie społeczno – kulturalnej tożsamości oraz identyfikowanie się z grupą lokalną, poczucie zakorzenienia

- pobudzenie społecznej aktywności i odpowiedzialności za rozwój swojej małej ojczyzny

Działania podjęte w ramach zajęć:

- opracowano stronę internetową „Folklor mojego regionu” pt.: „Backauszczyna  od narodzin do śmierci”

- uczestnictwo w pracach pilotażowego projektu „Szkolne koła GIS”. Ideą projektu jest stworzenie możliwości gromadzenia informacji oraz ich przetwarzanie przy zastosowaniu Geograficznych Systemów Informacyjnych. Informacje dotyczą środowiska przyrodniczo – kulturalnego. W efekcie pracy powstanie zbiór danych przetworzonych przy pomocy GIS-u na bazę danych o środowisku przyrodniczo – kulturalnym gminy Orla.

W ramach tego projektu:

·        opracowano mapę toponimów wsi Koszele
·        opracowano mapę toponimów wsi Wólka
·        pracowano mapę toponimów wsi Szernie

·        rozpoczęto dokumentowanie starych cmentarzy, przydrożnych krzyży w gminie Orla

- wzięto udziału w warsztatach archeologicznych na średniowiecznym grodzisku w Zbuczu w ramach projektu „Odkrywamy naszą przyszłość”

- wzięto udziału w warsztatach operatorskich „Miejsce rodzinne w obiektywie”. W ramach działań podjętych na warsztatach powstał film „I została tylko synagoga”

- poszerzanie wiedzy o Żydach Orlańskich.

- zbieranie i opisywanie zdjęć i dokumentów pozyskane od mieszkańców gminy  1 2 3 4 5

- wykonano wystawę prezentującą zebrane informacje – „Skrawki naszej historii”  1 2 3

- poszerzanie zbioru Sali Regionalnej o nowe eksponaty

ŚLADAMI NASZYCH PRZODKÓW…

Dnia 30 października 2007r. czworo uczniów naszej pojechało na tak zwany „objazd terenowy”, który rozpoczyna realizację projektu: „Historia zapisana w toponimach- chrońmy nasze dziedzictwo językowe”- część I: grody, cmentarzyska i cmentarze. W wycieczce brali udział:

ü       Ewelina Bieroza

ü       Basia Kubaj

ü       Rita Pasiecznik

ü       Bartek Horodecki

Trasa naszej wycieczki prowadziła przez: Hajnówkę, Mołoczki, Dubno, Orlę, Zbucz, Bielsk Podlaski, Haćki oraz Lady. Dawne grodziska widzieliśmy w Mołoczkach (starożytne miejsce  kultu), Dubnie oraz w Zbuczu. Cmentarze oglądaliśmy w Orli , Grabniaku koło Zbucza i Ladach.

Kolejnymi etapami poznawania historii naszych ziem było spotkanie w szkole z panią archeolog, Haliną Karwowską. .