21/03/2012

I miejsce w półfinałach konkursu
„Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Finały odbędą się w maju w Warszawie, a wezmą w nich udział 16 drużyn  - po jednej z każdego województwa. Jako zwycięzcy półfinałów mamy zaszczyt reprezentować województwo podlaskie.

Konkurs Ratujemy i Uczymy Ratować zorganizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podzielony został na 3 etapy. Pierwszy polegał na przygotowaniu prac plastycznych dotyczących pierwszej pomocy. Nasza praca była książeczką składająca się z 7 prac uczniów klasy III i 1 pracy ucznia klasy II. Po ocenieniu prac z każdego województwa wyłonionych zostało 6 szkół. Znaleźliśmy się w szczęśliwej szóstce. W związku z tym przystąpiliśmy do realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” w klasie II i III Szkoły Podstawowej.  Zarówno program, jak i szkolenia najmłodszych uczniów z zakresu pierwszej pomocy rozpropagował zasady udzielania pierwszej pomocy wśród naszych uczniów, nauczycieli oraz ich rodzin.

Podczas  półfinałów które odbyły się w Białymstoku 21 marca młodzi ratownicy rywalizowali w konkurencjach ruchowych z elementami pierwszej pomocy. Na  5 osobowe drużyny składająca się z nauczyciela oraz 4 dzieci czekały będą następujące zadania:
1. Bezpieczeństwo -sztafeta na "torze przeszkód", na którym trzeba będzie m.in. założyć kamizelkę odblaskową, rozstawić trójkąt ostrzegawczy, założyć rękawiczki a wszystko to na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Konkurencja na czas.
2. Wezwanie pomocy - przekazanie komunikatu na zasadzie "głuchego telefonu".
3. Apteczka - należy z dostępnych materiałów jak najszybciej skompletować apteczkę wg. zaprezentowanego przed konkurencją wzorca. Liczy się czas i dokładność.
4. Pozycja boczna - każdy z zawodników układa kolejnego w pozycji bocznej. Liczy się dokładność.
5. CPR (resuscytacja krążeniowo-oddechowa) - cały zespół musi zaprezentować resuscytację krążeniowo-oddechową. Liczy się dokładność i synchronizacja zespołu.
6. CPR - sztafeta – sztafeta, w skład której wchodzą wszystkie elementy czynności ratujących życie, takie jak: bezpieczeństwo (założenie rękawiczek), wezwanie pomocy (rozmowa z dyspozytorem), CPR (resuscytacja).
Nauczyciel brał udział we wszystkich konkurencjach razem z dziećmi (wyjątkiem była konkurencja nr 3 - Apteczka).
Półfinały były  poprowadzone i oceniane przez instruktorów oraz koordynatorów Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować".

Skład naszego zespołu stanowili uczniowie klasy III:

Maja Oksentowicz

Dominika Denisiuk