Zwycięstwo w konkursie filmowym

Rodzinne miejsca widziane okiem kamery
 odsłona filmu pt.: „I została tylko synagoga”

Nasza szkolna ekipa filmowa w składzie: Kasia Bujniuk, Bartek Horodecki, Adam Odzijewicz i Radek Sacharczuk nakręciła następny film - „I została tylko synagoga”. Jest to kolejne duże osiągnięcie młodych operatorów kamery.
Film opowiada historię Żydów, mieszkających w XIX w. w Orli. Żydzi stanowili ok. 70% tutejszej ludności. Ich relacje z wyznawcami innych religii były pełne sympatii i wzajemnego szacunku. Z opowieści białoruskiego poety, W. Szweda i starszych mieszkańców, L. Murawskiego i J. Odzijewicza można dowiedzieć się o ówczesnej szkole, o tym, jakie relacje panowały wśród młodzieży, czym zajmowały się dzieci w czasie wolnym od nauki. Na fotografiach synagogi z roku 1938 utrwalono pożar, o którym opowiada pan Murawski. Jest to z pewnością przykre wspomnienie - pożar strawił ponad połowę budynków w Orli. Spłonęły wówczas dwie drewniane synagogi, które stały obok murowanej. Film „I została tylko synagoga”, przenosi widzów w czasy świetności tej budowli. Mamy też okazję zapoznać się z twórczością Wiktora Szweda, bo w filmie wykorzystano jego wiersz „Orlańska synagoga”. W burzliwej historii synagogi, a także i Orli, trafiamy na ślady GETTA. Ten wątek znalazł się w jednym z wywiadów.
            Zasadnicze znaczenie w stworzeniu swoistego przekazu treści filmu odgrywa muzyka żydowska, która stanowi tło dla obrazów. Kamera „widzi” inaczej niż człowiek, dlatego też tym filmem autorzy chcieli pokazać inną odsłonę synagogi. Myślę, że to się udało. Ostatnie sceny – sceny cmentarza żydowskiego – wywołują w widzu nastrój zadumy. Doskonale podtrzymuje go modlitwa za zmarłych – Kadisz, kończąca film.
            Dzieło naszych młodych filmowców zostało docenione przez jury Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” w Suwałkach. Film zajął pierwsze miejsce w eliminacjach wojewódzkich. Gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy na szczeblu centralnym.

Kasia Bujniuk – ucz. kl. II gimn.

Pokaz filmów o mieszkańcach Orli